Ant „Miesto laboratorijos“ sienos edukacinis piešinys apie plastiko taršą vandenynuose (foto)

Menininkas pavaizdavo, kaip nuo plastiko taršos atrodys žuvys-mutantės 

Mokslininkai prognozuoja, jog 2050 m. vandenynuose bus daugiau plastiko atliekų negu žuvų. Bendruomenės edukacijos centras „Miesto laboratorija“, norėdamas atkreipti dėmesį į šią problemą, pakvietė menininką Artur Širin ant savo pastato sienos sukurti šiuolaikišką freską. Kūrinys, pavadinimu „Naujos rūšys“ kviečia įsivaizduoti, kaip atrodys mūsų vandenynų gyvūnai, jeigu ir toliau neatsakingai vartosime plastiko gaminius.

Užrašas ant sienos skelbia: „Naujos rūšys“. Piešinyje, tarsi enciklopedijos puslapyje, pavaizduotos žuvų-butelių rūšys hibridai – alegorija į tai, kaip neatsakingas perteklinis vartojimas keičia ne tik mus, bet ir gamtą. Vietoj kašaloto (physeter macrocephalus) vaizduojamas kašaloto-tepalų bakelio hibridas (plastyter macrocephalus), vietoj vėjažuvinės (belonidae) – žuvis-vandens buteliukas (belonidae trashinia), vietoj marlino (acanthocybium solandri) – žuvis-butelys (pollutium solandri) ir t.t.

„Man patinka posakis „there is no planet B“ (liet. nėra planetos B). Pats, kiek įmanoma, vengiu plastikinių pakuočių. Pastebėjęs, kad vien rūšiavimo nepakanka, mat plastiko dėžė labai greit prisipildydavo, įpratau į parduotuvę neštis medžiaginius maišelius. Jei perku gėrimą, dairausi tokio, kuris stiklinėje taroje. Idėja apie žuvis-butelius galvoje sukosi jau kurį laiką. Pamaniau, jog „Miesto laboratorija“ – ideali vieta šiai temai“, – aiškina kūrinio autorius Arturas Širinas.

Pasaulinė statistika rodo, jog plastiko naudojimas nuolat auga ir, jei nebus imtasi jokių ribojimų per ateinančius 20 metų, plastiko produktų pagaminsime dar du kartus daugiau negu šiandien.

„Esame Antakalnyje įsikūręs bendruomenės edukacijos centras, šviečiantis visuomenę apie darnesnį gyvenimo būdą. Galvose seniai kirbėjo idėja apie vizualaus meno kūrinį ant pastato – taip suradome menininką Arturą. Mūsų vertybės sutapo, tad pasiūlėme bendrą projektą, kuris įprasmintų plastiko taršos problemą. Džiaugiamės, jog abejingi neliko ir dažų gamintojai „Caparol Lietuva“, padovanoję visas reikalingas priemones“, – sako Goda Sosnovskienė, viena „Miesto laboratorija“ įkūrėjų.

Į vandenynų ir jūrų taršos problemą jau reaguoja ne tik nevyriausybinės organizacijos ir aktyvistai, bet ir valdžios institucijos – šiemet paskelbta Europos Sąjungos Plastiko direktyva, Lietuvoje Neringos savivaldybė liepos mėnesį informavo siekianti apriboti vienkartinių plastiko gaminių vartojimą.

KVIEČIAME užsukti į svečius apžiūrėti edukacinę freską ir nusifotografuoti bei dalintis socialiniuose tinkluose 😉 Edukuokime visuomenę drauge! #newspecies #naujosrūšys

 

Daugiau Artur Širin / Ettoja darbų galima pamatyti čia: www.behance.net/arturshirin

Už dovanotus dažus nuoširdžiai dėkojame Caparol Lietuva

 

Nuotraukų autorius: Artur Širin