Bendruomenės centras Vilniuje kuria edukacinę vaikų užimtumo zoną ir diegia energiją taupančias inovacijas

Vilniaus Sapiegų parke inovacijas kuria ne tik technologiniai startuoliai, bet ir unikalus bendruomenės edukacijos centras „Miesto laboratorija“. Hidroponinis daržas patalpose, antrinio panaudojimo įkvėptas interjero dizainas, edukacinės dirbtuvės visuomenei, o dabar įdiegta ir energetinių resursų taupymo sistema „Nectar Sun“. Šios vasaros pabaigoje numatoma visuomenei pristatyti ir pirmąją viešą vaikų užimtumo erdvę, sukurtą panaudojant antrines žaliavas.

„Įkvėpti bendruomenės centrų pavyzdžių Amsterdame, Kopenhagoje, Berlyne, norime apie darnaus gyvenimo būdo mieste svarbą šviesti ir vilniečius. „Miesto laboratoriją“ kuriame taip, kad tai būtų eksperimentų erdvė, prieinama visiems. Besidomintieji gali atvykti apžiūrėti energetinio efektyvumo sistemos, hidroponinio daržo ir alternatyvios vaikų žaidimų erdvės. Esame numatę, kad vaikų žaidimo aikštelėje bus purvo virtuvėlė, žaidimų erdvė ir edukacinis sodas, kuriame vaikai galės lavinti sensorinius įgūdžius bei susipažinti su lietuviškais augalais”, – tikslais dalinasi VŠĮ „Piliečių iniciatyvos“ direktorė Agnė Gaisrė.

Prieš porą metų įkūrus „Miesto laboratoriją“ pradėtos vykdyti ir edukacinės veiklos – atviros paskaitos bendruomenei bei pamokos bendrojo lavinimo institucijoms. Centre gyventojai gali apsilankyti ir ne tik praktikoje pamatyti, bet ir paskaitų/dirbtuvių metu išmokti, kaip taupyti išteklius, efektyviai naudoti energiją, kaip daržininkauti, gyvenant mieste, kaip šioje srityje pritaikyti moderniąsias technologijas.

Technologijos neatsiejama ateities miestų ir pastatų dalis. Pavyzdžiui, numatoma, kad alternatyvios, energiją taupančios vandens pašildymo sistemos įrengimas „Miesto laboratorijos“ pastate net iki 70% sumažins centro išlaidas karšto vandens ruošimui. Sistemai įrengti panaudoti 6 saulės elementai ir inovatyvus vandens šildytuvo valdiklis, kuris pritaikytas prie jau naudojamo vandens šildytuvo. „Miesto laboratorijos“ komanda tiki, kad pastatas taps gerosios praktikos pavyzdžiu diegiant inovatyvius, energetinių resursų taupymo sprendimus.

 

Bendruomenės edukacijos centras „Miesto laboratorija“ įgyvendina projektą „Energiją tausojančios bendruomeninės miesto daržo laboratorijos plėtra“. Projekto metu plečiamas ir modernizuojamas centro patalpose įrengtas hidroponinis daržas, įrengiama eksperimentinė hidroponino daržo sistema ant pastato lauko sienos, o šalia įkurdinamas edukacinis sodas su ugdančiomis veiklomis vaikams. Projektą finansuoja „Lietuvos energijos” paramos fondas.