Inovacijos Miesto laboratorijos kavinėje – maisto likučių matavimas, prevencija ir mažinimas

Miesto laboratorijos kavinė nuo 2023 m. vasario mėnesio vykdo ES finansuojamą projektą Food waste prevention and awareness raising, kurio tikslas – pagerinti maisto atliekų matavimą ir įgyvendinti maisto švaistymo mažinimą kavinės veikloje. Net dvejus ateinančius metus diegsime inovatyvius maisto švaistymo matavimo, prevencijos ir mažinimo sprendimus. Juos bandysime ir dalinsimės gautais rezultatais su Jumis.

Darbus pradėjome atlikdamos maisto likučių auditą rankiniu būdu. Kelis mėnesius atidžiai skaičiavome, ko Jūs dažniausiai nesuvalgote. Tikriausiai labai nenustebinsime, atsakę, jog – priedų: žalumynų prie beigelių; jogurto prie blynų, duonos prie sriubos, ir t.t. Supratome, kad jų nesukontroliuojame ir todėl privalome leisti Jums rinktis. Nes, pritarsite, jog tikrai ne visada žmonės nori to jogurto prie blynų.

Taigi, antrasis žingsnis buvo techninių galimybių įvertinimas. Mūsų ligšiolinė vintažinė kasos sistema, deja, neleido klasifikuoti patiekalų, prie kiekvieno priskiriant modifikatorių (priedą). Supratome, kad jau laikas įsidiegti naują, daugiau galimybių detalizuoti patiekalus leidžiančią kasos sistemą – ir štai, šiandien pirmoji diena, kai ši gražuolė dirba Miesto laboratorijoje!

Dar daugiau, pasitarę su Kitchen RULES gastronomijos konsultančių komanda, įvertinome, kad jeigu tiesiog įvesime galimybę rinktis priedus prie patiekalų, tai, tikėtina, neveiks. Žmogus taip jau smagiai sudėtas, kad dažnu atveju neatsisakys to, kas jam siūloma nemokamai. Atsakingai sprendimai priimami tuomet, kai reikia susimokėti. Tad įvedame mokestį už patiekalų priedus. Jis bus simbolinis, nesiekiame iš to užsidirbti, o tik paskatinti atsakingus pasirinkimus formuojant savo lėkštę.

Leanpath svarstyklės ir planšetė – antrasis inovatyvus įrenginys, atsiradęs Miesto laboratorijoje. Pastatėme jį jums visiems matomoje ir patogioje vietoje, kad kiekvienam pavalgusiąjam būtų paprasta pasverti savo lėkštės maisto likučius ir pamatyti jų finansinę bei aplinkosauginę vertę.
Mes gi visas suvestines analizuosime ir darysime išvadas, nes siekiame:
– Ruošti “idealias porcijas”, kad iš klientų grįžtų tik tuščios lėkštės;
– Mažinti maisto švaistymą Miesto laboratorijos kavinėje.
Ar labai esame didelės optimistės, tikėdamos, kad nusinešite ir pasversite savo lėkštę?

P.P.S. Bandyti, eksperimentuoti, mokytis valdant maisto likučių mažinimą Miesto laboratorijos kavinėje mus įgalina ES lėšos, skirtos šiam projektui. Sutarėme, kad projektą finansuosime 50/50 – pusė lėšų atkeliauja iš ES, o kita pusė – iš Miesto laboratorijos biudžeto.